Mis on WHOIS

WHOIS annab domeeni kohta hädavajalikku teavet. Otsinguga leiad selliseid üksikasju nagu kas domeen on saadaval, millal selle kehtivus lõppeb, kellele domeen kuulub, omaniku kontaktandmed, aadress, telefoninumber, e-posti aadress jms.

Kuidas see toimib?

Domeeni registreerimisel esitavad inimesed oma isikuandmed Interneti nimede ja numbrite määramise korporatsioonile (ICANN). See on midagi sarnast oma maja registrisse kandmisele.

WHOISi otsingu ja privaatsuse KKK

Leia vastused korduma kippuvatele küsimustele WHOISi otsingu ja privaatsuse kohta

WHOIS domeeni andmebaasi kuuluvad kõik Internetis registreeritud domeenid. WHOISi otsingu abil pääsed ligi erinevatele domeeniga seotud andmetele nagu registreerimise kuupäev, aegumise kuupäev, domeeni ID, registripidaja nimi, kontaktandmed, serveri nimi jms. WHOISi andmebaas on avalikult kättesaadav ning kõik võivad registreeritud domeeni üksikasju näha. Andmebaasi haldab Interneti nimede ja numbrite määramise korporatsioon (ICANN) ning seda uuendatakse regulaarselt. Veebilehe loomisel pead end samuti ICANNis registreerima.

Domeeninime registreerimisel pead andma oma isikuandmed nagu nime, aadressi, telefoninumbri ja e-posti aadressi. Teavet hoiustatakse andmebaasis WHOIS ja kõik saavad seda otsingu kaudu leida.

WHOISi privaatsus on Hostingeri pakutav teenus, millega kaitsta domeeniomanike privaatsust. WHOISi privaatsuse soetamisel peidetakse sinu isikuandmed või asendatakse puhverserveri andmetega.

WHOISi otsingu kasutamine on kiire ja lihtne. Sisesta otsingusse domeeni nimi või IP aadress ja vajuta „Otsi“. Meie tööriist otsib WHOISi andmebaasi läbi ja esitab sekunditega kogu teabe, sealhulgas domeeninime registreerimise andmed.

Pane tähele, et ICANN on keelanud selle teabe kasutamise turunduse või rämpsposti jaoks.

ICANNi reeglitest kinni pidamiseks pead oma WHOISi andmeid alati ajakohasena hoidma. Seega pead andma õiget teavet, mida kasutades teenuseosutaja sinuga ühendust saab võtta.

WHOISi teavet saab hõlpsalt värskendada Hostingeri juhtpaneeli kaudu. See käib väga kiirelt ja soovi korral saad kõiki andmeid korraga uuendada. Pead oma Hostingeri kontole sisse logima ja seejärel WHOISi teabe uuendamiseks halduspaneelile minema.

Mäletad WHOIS domeeni privaatsust, millest me enne rääkisime? Just sellepärast on mõned WHOISi otsingu kirjed sinu eest peidus. Domeenide registripidajad on rakendanud WHOISi privaatsust, seega on domeeni pakkuja nende kontaktandmed varjatuks muutnud.

Domeeni pakkujad võivad osa teabest varjata ka selleks, et pidada kinni kohalikest andmekaitse ja privaatsuse õigusaktidest nagu isikuandmete kaitse üldmäärusest.

WHOISi andmebaasis oma isikuandmete peitmiseks saad kasutada WHOSi privaatsust. Kui keegi sinu domeeni otsib, ei näe ta sinu kontaktinfot.
Selleks, et oma andmeid WHOISis varjata, pead Hostingeri sisse logima ja liikmete alale minena. Seejärel klõpsa ekraani ülaosas 'Domeen' ja vali üks tellimise nuppudest. Sind suunatakse makselehele, kus saad WHOISi privaatsuse soetamiseks maksemeetodi valida.

Pea meeles, et mõnikord läheb WHOISil aega muudatuste tegemiseks. Seega võib keegi su andmeid siiski näha, enne kui need ära peidetakse.